Kategorie: Anatomie

Kontrola dohmatu snadno a rychle

Dohmat, tj. výška strun nad hmatníkem, je jeden z nejdůležitějších parametrů, ovlivňujících tzv. "hratelnost" kytary a je také jediným parametrem, který můžeme sami ovlivnit. V diskusích i v literatuře najdete celou řadu "osvědčených" receptů, jak vysoko struny mají být, aby se na kytaru dalo pohodlně hrát a aby to nedrnčelo.

Určitě bude nejlépe podržet se léty prověřených doporučení výrobců kytar a kytarářů, jak udělat "setup" svojí kytary a jakou výšku strun zvolit. Firma C. F. Martin doporučuje výšku strun nad 12. pražcem mezi 0,070 - 0,078 palce, tj. 1,778 - 1,9812 mm. Tento údaj samozřejmě platí pouze pro standardní ladění, pokud používáme alternativní ladění, může to být málo a kytara bude drnčet.

Existuje celá řada návodů, jak na to, ale většinou se uvádí, že je třeba sada speciálních měrek, jejichž pomocí je nutné výšku zkontrolovat, příp. nastavit. Jako měrka však může posloužit mince. České mince se vyskytují ve dvou tloušťkách - 1,85 a 2,55 mm.

České mince

Právě tloušťka 1,85 mm je velmi vhodná k ověření dohmatu. Minci (1, 2 nebo 5 Kč) umístíme mezi strunu a pražec v místě 12. pražce. Měla by jít lehce zasunout mezi strunu a pražec a když kytaru otočíme, aby byl hmatník kolmo, měla by vypadnout. Pokud drží na místě, je výška strun menší, než 1,85 mm, což bude jistě pohodlné při hraní, ale bude to pravděpodobně drnčet při energičtější hře trsátkem a můžeme počítat s problémy např. v ladění DADGAD. Pro toto ladění nebo pro tvrdší styl, např. razantnější bluegrass, rock apod. můžeme použít silnější minci (10, 20 nebo 50 Kč), která má sílu 2,55 mm. Ta by při otočení kytary vypadnout neměla.

Jak se říká "proti gustu žádný dyšputát". Někdo má rád vyšší dohmat s tenčím strunami, snadněji tak dosáhne "trampského" zvuku a takové nastavení nemusí být od věci u levnějších kytar, na které hrajeme u táboráku nebo v hospodě. Výhodou je snadnější "bendování" a když hrajeme energičtěji trsátkem, nemusí se na takovou kytaru hrát až tak špatně. Ale pokud se v nějaké příručce dočtete, že optimální výška strun je např. 4,6 mm, počítejte s tím, že to bude nepoužitelné - tohle snad může vyhovovat jen někomu na mlácení "tříakordovek", ale pro nějaké slušnější hraní s "dvanáctkami" strunami to moc dobré nebude.


Vydáno: 29.3.2013 21:22 | 
Přečteno: 107613x | 
Autor: Martin
 | Hodnocení:

Komentáře rss

Přidat komentář >

, Dohmat odpovědět
avatar
Tak já vím, že je blbé reagovat po třech letech:), ale - cituji "ale Pepino se drží maximálních limitních hodnot. Proboha proč? To nenarazil na kytaru, kterou měl předtím v ruce zkušený kytarář?" No proč??? Proto:) Asi jsem holt nenarazil:) Mám dvě luxusní kytary vyrobené našimi předními zkušenými kytaráři, žádná béčka, ale jmenovat tady nebudu. Nicméně takhle to prostě seřizují, na jejich kytary se hraje, hrají nádherně, ale dohmat je, jaký je - "maximální limitní hodnoty". Na kytaře pro hraní prsty je to trochu níž, ale mince by asi propadla, je to tak něco jako 2,65 mm. Že by to tihle lidé dělali blbě, se mi nezdá:) Níž to prostě dát nejde, resp. jde, ale to bych to musel jen lehounce šudlat. Myslím obecně, že posedlost nizoučkým dohmatem je dost přehnaná a je to vhodné jen pro někoho - má-li kytara mít výkon, o který je škoda přijít, musí prostě struny být v určité výšce, mně se líbí ten čistý konkrétní zvuk, vždycky trochu zatrnu, když slyším hráče, kterému to chytá o hmatník. Asi nebude náhoda, že výrobci z opačných konců republiky to dělají v podstatě stejně. Nakonec píšete, že máte při té "padesátikoruně" basové struny silnější (013), to pak možná jde, já mám sadu 012-053 a těch 7/64´´, čili přibližně 2,8 mm se mi nezdá nějak moc, hraje se na to dobře, i podle kolegů, a ladí to.
, Dohmat odpovědět
avatar
1,8-1,9 mm mi připadá jako naprostá scifi - nevím, pro jak silné struny to Martin uvádí, jestli to tedy vůbec uvádí, ale v životě jsem to neviděl. Nevím, pro jaké elektroakustické šmudlání to je určeno, ale to nemůže vůbec znít. Možná to má takový pan Mišík, hraje bez trsátka a hrozně mu to i tak chrastí, mně to tedy vadí při vší nádheře jeho vystoupení. Mám dvě mistrovské kytary a v životě to nebylo takhle nastavené (struny 012). Místo zjišťování tlouštěk mincí stačí šuplera a její dotyky na díry - výška dohmatu se jimi přeměří úplně normálně. Holt ze všeho se dá v Čechách udělat věda. Pokud vím, běžně se uvádí action E struny 6/64 palce (Gibson a nevím, zda to není pro struny 013) po 7/64 palce (asi 2,8 mm), max. 8/64 pro tvrdé doprovodné hraní. To potvrzuje i snímek http://dogwoodguitars.com/exploring-common-guitar-myths/dogwoodguitars_action/, na který odkazují tyto stránky.
icon odpověděl(a)
Martin
Ono stačí vzít si na pomoc Google a celkem snadno najdeme správnou odpověď. Pro tento případ třeba zde:

http://www.fretnotguitarrepair.com/repair/acoustic-guitar/action.php

a dočtete se tam toto:

What is the most common string height?
Most factories set action at 3/32" to 7/64" on the bass E string at the 12th fret and 2/32" to 5/64" on the treble E.

1/32" = 0,79375 mm, 1/64" = 0,396875 mm. Trojčlenku ani násobilku tady vyučovat nebudu.

Píšu-li "kontrola dohmatu", mám na mysli skutečně kontrolu a nikoli měření. Zajímá mě tedy odpověď na otázku "je na této kytaře dohmat v pořádku?" a očekávám odpověď ano - ne. No a co by čert nechtěl, šupleru u sebe nemám. Jenže my jsme kluci šikovný a pomůžeme asi, nevidím tedy důvod to odmítat.

Grega Maxwella z Dogwood Guitars cituji poměrně často, protože je to jeden z mála spolehlivých zdrojů. Proto se hodí citát: "Commercially made guitars are generally shipped out with too much neck relief (to prevent customer complaints about buzzing), too high an action (for the same reason), and with nut and saddle made from something inferior to bone." Tohle je totiž velká pravda, ale Pepino se drží maximálních limitních hodnot. Proboha proč? To nenarazil na kytaru, kterou měl předtím v ruce zkušený kytarář?

Jen pro doplnění - já mám na své Martin D28 hybridní sadu 0.012/0.013" (Elixir 16077). Dohmat mám takový, že tlustší mince mi tam docela drží a důvodem tohoto nastavení je fakt, že se po mě občas chce, abych hrál bluegrass. Dělal mi to kytarář přesně, jak jsem chtěl.

Jinak jsem si tuhle kontrolu vyzkoušel 14. 11. 2013 na předváděčce kytar C. F. Martin. Funguje to a potvrdilo se to. Skutečně, pokud se nechci pouštět do nastavování dohmatu, šupleru nepotřebuju. Jo, když začnu brousit sedlový plátek, tak to je něco jiného, ale to už není kontrola, že...