Kategorie: Údržba

Proč vám praskají struny?

Jednou z nejčastějších příčin bývá nevhodné zbroušení kobylkového plátku (sedla). Dochází k tomu zpravidla tehdy, když se sami pokoušíme o výměnu kobylkového plátku. Většinou zjistíme, že kytara má špatnou intonaci, že hraje falešně ve vyšších polohách. Bereme tedy jehlový pilník a kompenzujeme ... a právě tady může vzniknout problém.

Klasickou kobylku stylu Martin si můžeme znázornit jednoduchým náčrtkem. Podstatné na tom je šikmé uložení kobylkového plátku. Toto vpravdě revoluční řešení firmy Martin dnes najdeme na většině westernových kytar (dreadnought, jumbo) a skutečně zlepšuje intonaci zejména při použití kovových strun. Šikmost však není univerzálně platná a pro správné ladění v celém rozsahu bývá nutné kobylkový plátek dokompenzovat. Provádí se to broušením a to tak, že každá struna (resp. víceméně každá) se o plátek opírá v jiném bodě.

Kompenzovaný kobylkový plátek znázorňuje další náčrtek. Všimněte si červené čáry, tvořící předěl mezi světle zelenou a růžovou plochou (barvou ploch jsem se pokusil naznačit sklon broušení, růžová znázorňuje sklon k ozvučnému otvoru, světle zelená sklon k upevňovacím kolíčkům strun). Červená čára označuje místo, kde s největší pravděpodobností vzniká příčina praskání strun - ostrá hrana.



Plátek je třeba brousit tak, aby zde žádná ostrá hrana nevznikla. Je přitom třeba brát ohled na tloušťku struny - ostrost hrany je relativní ve vztahy k tloušťce struny. Následující tři obrázky názorně vysvětlí situaci:


Správné broušení pro tenké E. Plátek má v tomto místě kulatý (resp. eliptický) průřez. Struna se prakticky dotýká plátku až na jeho okraji.

Správné broušení pro strunu A. Musíme zavést kompenzaci, což nás omezuje ve vytvoření kulatého, pozvolného přechodu. Přesto srazíme hranu a velmi opatrně ji zbrousíme do kulata. Místo dotyku struny by se touto procedurou nemělo posunout, protože změna o 0,1 mm vyvolá změnu výšky tónu při držení struny na oktávě kolem jednoho centu. Je zřejmé, že musíme být velmi opatrní.

Zcela špatné broušení. Vznikají zde ostré hrany, o které se struna láme a proto velmi brzy praskne. Zde jsou vidět dokonce dvě ostré hrany na obou krajích kobylkového plátku, bohužel i toto nejnevhodnější broušení ze všech možných je často vidět na kytarách, jejichž majitel si měnil kobylkový plátek svépomocí.

Pokud zjistíte, že je třeba vyměnit kobylkový plátek, doporučuji zajít ke kytaráři. Výměna není tak drahá (vyjde určitě levněji, než 2 - 3 zbytečně zničené sady strun) a kytarář vám provede i kompenzaci (intonaci).


Vydáno: 23.2.2011 10:59 | 
Přečteno: 98158x | 
Autor: Martin
 | Hodnocení:

Komentáře rss

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.