Zdroj: http://kytara.net/index.php?a=struny/jak-navijite-struny  •  Vydáno: 27.10.2014 1:04  •  Autor: Martin

Jak navíjíte struny?

Při přeladění jedné kytary do ladění DADGAD jsem narazil na zajímavou závadu – po podladění horní struny o jediný tón (E → D) struna najednou ztratila zvuk, byla tichá, tlumená a svým způsobem nestabilní, jakoby do něčeho narážela nebo na něčem ležela a drnčela o to. Když jsem ladění vrátil na původní E, byl zvuk opět v pořádku.

Při pátrání po příčině jsem zvolil obvyklý postup. Kytaru jsem pečlivě naladil do standardního ladění, přehrál všechny prázdné struny, zahrál nějakou melodii a pečlivě sledoval zvuk jednotlivých strun. Pak jsem přeladil do DADGAD, jediná struna ztratila zvuk. Nasadil jsem kapodastr na první pražec a ejhle, vše v pořádku. Tak jsem se ujistil, že závada bude v oblasti od ořechu k mechanikám. Podezřelou oblast jsem tedy podrobně prohlédl a našel závadu – tenké E se neohýbalo v ořechu obvyklým způsobem, ale pouze jím procházelo a dokonce jím bylo tlumeno. Vypadalo to takhle:

Chybné navinutí struny

Tenká struna E se v ořechu neohýbá obvyklým způsobem, ale pouze jím prochází.

Na první pohled je vidět, že je struna na osičce ladicí mechaniky (panence) špatně navinutá – od průchodu osičkou se navíjí nahoru, směrem ke konci osičky. Tím se zvedá a snižuje se úhel ohybu struny v ořechu, který se tak stává prakticky nefunkční. Proto také problém vyřešil kapodastr, který zajistil ohnutí struny přes pražec, čímž přestala být struna tlumená ořechem a mohla tedy znít naplno.

Strunu jsem tedy povolil a převinul tak, aby se na osičku navíjela správným směrem – dolů.

Správné navinutí struny

Správné navíjení strun je směrem dolů
(byl zvolen obrázek silnějších strun na jiné kytaře, kde to je lépe vidět).

Při výměně strun tedy dejte pozor na to, jak se struna navíjí na osičku, vždy to musí být dolů, směrem k hlavě, jak znázorňuje náčrtek.

Schematický náčrtek správného navíjení struny.