Kategorie: Údržba

Zvlhčování kytary

O tom, jak může příliš nízká vlhkost škodit kytaře, se můžete leckde dočíst, nechybí ani horrorové příběhy o zničených kytarách. Co ale dělat, když je najednou potřeba zvlhčovat, žádný "humidifier" není po ruce a do hudebnin daleko? Pomůže improvizace a lidová tvořivost! Ve fórech na BGCZ jsem našel, jak na to a bez nebezpečí, že vám zplesniví kytara nebo zasmrádne futrál.

  • ... takže zase jedna malá zkušenost... že si u nás poradíme. A tak jsem vyzkoušel jednoduchou vlastní aplikaci: Do prázdného chem. WC závěsníku se umístí hubka... a nasákne vodou. Zavěsí se na struny a uloží do futrálu. Funguje to... (u jedné kytary mně to vyrovnalo krásně desku). Zkuste.

  • I továrně vyráběný a profesionální zvlhčovač má ve svých útrobách pouze nějakou porézní a nasákavou hmotu. Já jsem použil takovej ten hadr na nádobí jak v reklamě vysaje celý jezero. Dal jsem ho to igelitovýho pytlíku se zipem a udělal do něj malý dírky po celým povrchu. Tím jsem dosáhl velikou odpařovací plochu. Pytlík jsem pověsil na provázek a ten dycky protáhnu pod strunama tak aby se pytlík nikde nedotýkal nástroje. Funguje to bezva. O plísni nemůže být řeč. Za a) je ten hadr už od výroby čímsi nasračkovanej a za b) jsem ho postříkal savem proti plísni. za c) když získám tušení, že to něco chytlo, tak to celý vyhodím a výrobu opakuju. d) vzhledem k tomu, že jsem vlastníkem hadicovýho zvlhčovače s poklopem, tak jsem sáhodlouhým a velmi vědeckým přístupem zjistil, že je to vlastně to samo.


Vydáno: 8.3.2013 10:45 | 
Přečteno: 226921x | 
Autor: Martin
 | Hodnocení:

Komentáře rss

Zasílate odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).

Nemáte oprávnění přidávat příspěvky.

Uživatelské jméno
Heslo
     

Registrace >
Ztracené heslo >


, asi to jde i snáze odpovědět
avatar
Zrovna před týdnem jsem spasil jednu skvělou, všude vykládanou celomasivku s nádherným zvukem, která se začala rozesychat jak necky. Nechtělo se mi investovat stokoruny do zvlhčovačů a tak jsem koupil 2 houby na mytí aut, ty velmi měkké, manželce jsem sebral punčocháče, ustřihl nohavice, do každé nacpal jednu houbu. Zavázal. Namočil do vody, vyždímal tak, aby houby byly jen vlhké, otřel vše do ručníku a nacpal do kytary, zbytek nohavic nechal venku. Struny ponechal, kytaru zavřel do pouzdra. A tohle jsem opakoval každý den po dobu 7 dní, když už houby zůstávaly vlhké. Nejen, že se zacelily spáry, ale znova se objevilo mírné bombírování zadní desky a zdá se,. že i zvuk nabyl na mohutnosti. Doporučuju, a myslím, že každá kytara nejméně polomasivní tohle potřebuje po zimě, zejména, jestli se bydlí s ústředním topením. 1
, Pytlík pod strunama odpovědět
avatar
Není mi teda jasný, jak protáhnout pytlík pod strunama tak aby se nikde nedotýkal nástroje... Jinak - já zvlhčovač nepotřebuju, spíš vysoušeč 1 V cimře tu svého času bylo víc než 90% vlhkosti 9