Kategorie: Anatomie, Pořízení kytary

Plast, TUSQ, kost, eben...

O tom, jak je důležitý ořech (někdy nepříliš správně nazývaný "nultý pražec") a sedlo (sedlový, resp. kobylkový plátek) pro celková zvuk kytary snad slyšel každý. Daleko méně se mluví o materiálu, z kterého jsou tyto součásti vyrobeny. Materiál je důležitý i u kobylkových kolíčků, sloužících k fixaci strun v kobylce.

K nejpoužívanějším materiálům těchto komponentů patří plast, ebenové či jiné tvrdé dřevo, kost a u kobylkových kolíčků i kov (mosaz, bronz). Nejvíc nejasností je kolem materiálu TUSQ.

TUSQ (Graph Tech) je ve skutečnosti pryskyřice, zpracovávaná pod vysokým tlakem. Není to tedy žádná umělá slonovina (man made ivory, jak nabubřele tvrdí výrobce, který nabízí výrobky z tohoto materiálu pod řadou značek, jako např. NUBONE, ResoMax, Fossalite apod.). Pro tento materiál tedy platí vše, co bylo řečeno o plastu s jedinou výjimkou - neopotřebovává se tak rychle, jako nějaký no-name čínský plast. Prezentace TUSQ coby "umělé slonoviny" tedy není zcela korektní (znalci to označují za reklamní shit), ono totiž slonovinu opravdu nejde vyrobit v autoklávu. TUSQ je velmi tvrdý a dost těžko se opracovává, avšak to mu tonální vlastnosti kosti nepropůjčí. Rozhodně se vyplatí upgrade na kost, i když to není zrovna levná záležitost a měl by o tom uvažovat každý majitel celomasivní kytary (inspirací budiž kytary Taylor řady 900 a PS), stejně tak to nebude od věci i u dražších polomasivů. Neprohloupíte však u žádné kytary, rozhodující spíš bude ekonomická rozvaha, aby výměna plastu (TUSQ) nebyla nakonec dražší, než celá kytara...

Sedlo a ořech z TUSQ.

Kobylkové kolíčky z TUSQ.

Kost je bezesporu nejvhodnějším a nejkvalitnějším materiálem. Používá se buvolí či hovězí, příp. oslí kost. Velmi ceněný je rovněž buvolí roh, který má vlastnosti velmi husté a tvrdé kosti.

Sedlo a ořech z kosti dodá kytaře jasný, průzračný, poměrně ostrý zvuk. Kost je velmi tvrdá a lépe přenáší vibrace na vrchní desku. Pokud požadujete měkký, dřevěný zvuk, bude vhodnější ebenové sedlo, je však nutné počítat s tím, že eben nemá tak dlouhou životnost, jako kost. Ořech z ebenu se běžně nepoužívá. Výměna plastového sedla a ořechu za kost je velmi znát a může kytaru posunout o třídu výš.

Kobylkové kolíčky, sloužící k upevnění strun, mají rovněž vliv na zvuk kytary. Na nejlevnějších kytarách samozřejmě najdeme kolíčky plastové, které poměrně špatně přenášejí zvuk. Kytara pak zní slabě a jakoby ořezaně, jakoby byla vycpaná ručníkem. Na kvalitních kytarách s menším tělem najdeme standardně kolíčky ebenové. Kytara pak zní kulatě, dřevěně, vyšší harmonické jsou poněkud utlumené. Bronzové či mosazné kolíčky dodají kytaře velmi jasný cinkavý zvuk, neobvykle ostrý attack a prodloužený sustain. Jsou v porovnání s ostatními materiály velmi těžké, čímž se změní hmotnost kobylky a tým kmitání vrchní desky. Každá kytara vyžaduje "své" kolíčky, samozřejmě i v závislosti na tom, jaký žánr a styl hrajeme.

Pravidlem je, že na kvalitní kytaru patří pouze přírodní materiály. Žádný umělý zázrak se tedy nekoná. Součásti z přírodních materiálů jsou ovšem dražší, i když např. kost sama o sobě není nijak drahá. Jde o to, že z přírodních materiálů nelze tak snadno vyrábět součásti, jako z plastů. Nelze např. lisovat, stříkat odlitky a vyrábět ve velkých sériích "na jedno bouchnutí". Zvýšená pracnost se pak odrazí i v ceně.

TUSQ, NUBONE či jiné umělé náhražky kosti v sobě skrývají nebezpečí, že koupíme plast za cenu kosti. Občas je tedy důležité poznat, o jaký materiál se jedná. Nemusí to však být zrovna snadné, pokud součástka nenese stopy lisování či tlakového odlévání.

Plastové součástky nesou stopy lisování či tlakového odlévání, např. čtyřhranné otvory, ostré prolisy, součásti jsou až nápadně stejné, jedna jako druhá apod.

Někdy stačí např. na plynovém sporáku rozpálit litinovou plotnu, na kterou nasypeme nepatrné množství materiálu, opilované ze součástky. Kost poznáme podle charakteristického zápachu, naopak plast se začne tavit. Stoprocentní jistotu materiálu však nelze mít nikdy, pokud ho budeme zkoumat v domácích podmínkách.


Vydáno: 28.10.2013 22:02 | 
Přečteno: 272096x | 
Autor: Martin
 | Hodnocení:

Komentáře rss

Přidat komentář >

, ...kost odpovědět
avatar
Ahoj, dobrý e-shop na tyto materiály je: www.manahuna. Má úplně vše...
, plast kost a kytara odpovědět
avatar
kost,kost a zase kost. rohovina je mekka eben tlumi plast je na nic tusq je na nic zazbytecne vyhozene penize. kdyz mate kytaru z prirodniho materialu tak volba kosti je nasnade -pocit-zvuk-vizaz
odpověděl(a)
avatar
Manžel je kytarářem a běžně dělá lidem při opravách sedlo i nultý pražec z kosti. Kdo je z Plzně určitě bude znát jméno Jiří Kaštánek. Cena je kolem 300,-- za ks. Dále se kytara musí seřídit - dohmat. Kdo by potřeboval stačí si najít naše stránky hudebninky.com. Jezdí k nám kluci ze Slovenska i Německa na servis kytar, protože se snažíme práci dělat kvalitně. Doufám, že jsem trošku pomohla.
, kost odpovědět
avatar
diky, zkoušel jsem obvolat jednoho kytaráře u nás (Vácha) co znám, kost by vyrobil, kolem 500, ale zvuk oproti TUSQ bych ji prej nepoznal. 10
Jeste jednou jsem se zeptal na material z jakeho je vyrobeno saddle a nut na me kytare a od thomann.de kde jsem kytaru koupil jsem dostal odpoved "This is a real natural bone material, no synthetic nut."
Osobne si myslím, že pravá kost oproti tusq poznat bude, protoze ta kytara ma opravdu krasny zvuk je hodne citliva a nejde o nejakou drahou kytaru, ale nevim proč by do kytary za 6 tisíc dávali kost kdyby to nemělo žádný význam. Verim, ze tak kost na tom udela svoje.... takze budu doufat, ze dohmat se mi povede sestelovat bez ujmy originalni kobylky abych nemusel pracne shánět novou nebo nahradit ji tusq-em.
, kostěná kobylka odpovědět
avatar
diky moc za tento i ostatní skvělé články, prosím můžeš mi doporučit nějaký obchod nebo eshop kde se dá sehnat kostěná kobylka (ne tusq, nebo nejake napodobeniny), už hledám docela dlouho a nenašel jsem u nás nic. Nedávno jsem pořídil dvě nové kytary jedna má kostěný ořech i kobylu, ale rád bych si koupil ještě jednu kostěnou kobylku, kterou bych lehce doladil - přibrousil abych si nastavil optimální dohmat, tu originální bych nechtěl rovnou zkazit, ten dohmat je docela nehratelný.
Taky se chci zeptat na kobylku, kterou mám na druhé nové kytaře - je to rezofon. kytara s pavoukem a opět si chci optimalizovat dohmat a předejít poškození originální kobyly pořízení ještě jedné do zásoby - je tam taková klenutá dřevěná kobylka - vypadá jako z palisandru, dá se to někde u nás sehnat? Díky moc za reakkci. Petr
icon odpověděl(a)
Martin
Běžně ke koupi je no name čínský plast a nebo "name", většinou čínský 1 TUSQ. Že by tu někdo zaručeně prodával Graph Tech by mě překvapilo, dneska každý sice prodává jen "značkové" věci, ale přitom je to Čína jak vyšitá. Kost - jedině nechat udělat u kytaráře. Oni mívají kostěné přířezy a ý nich to dělají na míru. Na výrobu je třeba speciální vercajk, pilníky z Hornbachu nestačí. Tu rezofoniku si jakž takž představuju, ale je jisté, že v normálním kšeftě to taky nebude, čili nechat udělat. Jinak jsem byl překvapený, jak hodně byla na mojí Martin D28 slyšet výměna kobylkových kolíčků z TUSQ za kostěné, které jsem koupil na eBay z Německa...

Můžu doporučit poohlédnout se na eBay, tam je spousta dobrých kšeftů. Nakupuju takhle často a spokojenost! Mrkni třeba sem:
http://www.ebay.de/sch/archtopbaer/m.html?item=181010040848&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&rt=nc&_trksid=p2047675.l2562
(nebo hledej prodejce "archtopbaer"), který většinou mívá kostěné komponenty.