Kategorie: Prezentace kytar

Martin D-45 za 200 dolarů?

C. F. Martin vytvořil model D-45 pro zpívajícího kovboje Gene Autryho před druhou světovou válkou. Američané mají ovšem tato data poněkud posunutá, pro ně válka začala 7. 12. 1941, tj. kytary, vyrobené před tímto datem jsou všechny "pre war". Výroba však byla v roce 1942 přerušena a dreadnoughtů D-45 tedy bylo vyrobeno pouze 90. D-45 má své místo v historii, neboť se dlouhou dobu jednalo o nejnazdobenější a nejkvalitnější kytaru.

Po válce C. F. Martin obnovil výrobu a D-45 se opět objevila na scéně, avšak po roce 1969, kdy se brazilský palisandr stal definitivně nedostupným a začal být nahrazován dostupným palisandrem indickým, který je považován za méně kvalitní, příp. poměrně vzácným madagaskarským, který se svými vlastnostmi blíží palisandru brazilskému, jsou D-45 poněkud méně žádané. Jistě za to může i cena 10600 USD, která je příliš vysoká na kytaru s přední deskou ze smrku Sitka a luby a zády z indického palisandru. D-45 se totiž liší od "nižších" modelů pouze vykládáním, sériové D-45 zvukově "nižší" modely nijak nepřekonávají. D-45 se ovšem vzácně objevuje v malých sériích, které mohou mít přední desku ze smrku Adirondack a tělo z madagaskarského palisandru a tam je už rozdíl ve zvuku velmi patrný. Tyto kytary však velmi rychle mizí.

Jak už to bývá, tak něco, co je "nej", bývá často napodobováno. Proto se objevily nádherně zpracované čínské kopie D-45, které jsou okopírované "i s chlupama" včetně loga a vnitřních nálepek. Padělatelé se nestydí i žebra opatřit laserem vypáleným razítkem, které je k nerozeznání od originálu. Původní kytary C. F. Martin mají označení i na neviditelných částech (mezi spoji apod.), takže znalec kytar této firmy by napodobeninu pravděpodobně odhalil, avšak běžný zákazník jen velmi těžko. Rozdíly jistě budou v použitých materiálech, je velmi pravděpodobné, že tělo bude z laminované překližky, na lemování a vykládání budou vidět různé nepřesnosti, kobylkový plátek, ořech a kobylkové kolíčky jsou z na první pohled identifikovatelného laciného plastu, stejně tak mechaniky zcela jistě nebudou originál Grover (navíc pravá D-45 má otevřené mechaniky Waverly) a rozdíly jsou samozřejmě i ve zvuku.

Následující obrázky ukazují dost špatné zpracování.

Je zcela jisté, že takovýhle spoj se projeví na zvuku velmi negativně, zejména, pokud nebude začištěn. Podřadné, řídké dřevo je vidět na první pohled.

Zcela chybí podkobylkový blok nebo aspoň vložka, zabraňující vmačkávání válečkového zakončení strun do přední desky.

Humpolácky zpracované olubení, vnitřek "oflusaný" pravděpodobně lepidlem.

Tato kopie D-45 má zvukově ke kytarám Martin hodně daleko, chybí basy.

Tahle kytárka už zní povedeněji, avšak může to být způsobené jak snímáním, tak i technikou hry.

Velmi zajímavý je tento report, který je velmi kritický a připomíná, že u těchto kytar musíme počítat doslova se vším. Nakonec i tato zkritizovaná kytara hraje velice slušně. Pokud si uvědomíme, že tyto kytary lze koupit v rozpětí 150 - 450 USD, je to velmi slušná nabídka, protože v této cenové relaci lze u nás (zdůrazňuji u nás) koupit různé laciné modely Cort, Washburn, Oscar Schmidt apod., které hrají opravdu znatelně hůř.

Tady se můžete podívat, jak kopie Martin D-45 vypadají.

A kde se to dá koupit? Poměrně draho ($400 - 500), avšak větší výběr najdete zde, levnější ceny ($150 - 300) a menší výběr najdete zde (na konci stránky najdete víc možností).

Možná si řeknete, že je koupě kytary Martin značně riskantní podnik. Můžete však být klidní, v Číně se kopíruje pouze typ D-45, který je na evropském trhu poměrně vzácný, avšak nejběžnější D-18, D-28 a D-35, 000-28 apod. se coby kopie (padělky, plagiáty, jak chcete) zatím nevyskytují.


Vydáno: 5.1.2014 20:16 | 
Přečteno: 174316x | 
Autor: Martin
 | Hodnocení:

Komentáře rss

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.