Kategorie: Anatomie, Příslušenství

Montáž úchytu na řemen

U většiny westernových kytar chybí druhý úchyt na popruh. Bez něj se však neobejdeme, pokud budeme hrát ve stoje. Tento nedostatek se někdy řeší tak, že se volný konec popruhu (řemenu) pomocí provázku přiváže za hlavu kytary, většinou tak, že se provázek podvlékne pod strunami těsně za ořechem (někdy nesprávně označovaným jako "nultý pražec"). Tohle řešení je ovšem zcela nevhodné a můžeme ho použít improvizovaně jednou, dvakrát. Hrajeme-li ve stoje častěji, bude nutné kytaru opatřit druhým úchytem popruhu.

Úchyt se šroubemV hudebninách zakoupíme úchyt na řemen se šroubem. Někdy se také označuje jako rolna na popruh. Stojí něco mezi 20 - 35 Kč, stříbrná bývá levnější. Barvu (stříbrnou či zlatou) vybereme podle toho, jakou barvu mají ladicí mechaniky, celek pak bude působit velmi profesionálně.

Úchyt umístíme na patku krku, čímž získáme volný krk a velmi stabilní polohu kytary na popruhu a vyhneme se také zbytečnému namáhání hlavy. Pak nás čeká nejnepříjemnější operace - vrtání do kytary. Než se do něj pustíme, je třeba vědět, kam si můžeme dovolit vrtat. V patce krku totiž bývá ukryto poměrně dost věcí a určitě by nebylo dobré je projet vrtákem.

Lepší kytary mívají v dokumentaci přímo návod na instalaci úchytu. Je tedy vždy nezbytné důkladně prohlédnout stránky výrobce, není-li tam někde návod k instalaci úchytu. Pokud ho najdeme, je napůl vyhráno. Pokud ho nenajdeme, můžeme se zeptat u prodejce, dobrý prodejce by měl mít k ruce kytaráře nebo servisního technika, který už tuhle operaci nepochybně dělal, s velkou pravděpodobností u všech typů kytar, které prodejce vede. Ze zkušenosti mohu potvrdit, že většina těchto servisáků vám úchyt namontuje na počkání a cena bývá tak kolem 50 - 100 Kč. Setkal jsem se i s případem, kdy za to nechtěl vůbec nic.

Pokud si věříte, nebo vám okolnosti nedovolí vypravit se k prodejci či kytaráři, můžete se o montáž pokusit sami. Není třeba se nijak bát, při práci to chce hlavně klid a jistou ruku. Pracujeme samozřejmě pečlivě a s vhodným nářadím. Z obrázku je vidět, kam si můžeme dovolit vrtat. Pokud vrtáme přibližně ve 2/3 vzdálenosti mezi hmatníkem a koncem patky, je minimální riziko poškození vnitřních vodicích kolíků nebo šroubů, upevňujících krk k tělu.

Nákres umístění úchytuNákres umístění úchytu

Úchyt můžeme umístit buď v ose patky (viz nákres), nebo lze zvolit montáž na bok patky, jako to dělá firma Taylor (následující obrázek).

Montáž úchytu dle firmy TaylorMontáž úchytu dle firmy Taylor
(rolna musí být umístěna z pohledu hráče na spodním boku patky krku,
aby popruh neměl tendenci se vyvlékat!)

Vrtáme běžným vrtákem do kovu o průměru 1,9 nebo 2 mm. Různé vrtáky do dřeva, nebozezy apod. jsou naprosto nevhodné! Menší průměr vrtání (než 1,9 mm) představuje riziko rozštípnutí patky krku při utahování šroubu, upevňujícího úchyt, při větším průměru (víc, než 2 mm) nebude rolna držet. Hloubku vrtání volíme takovou aby odpovídala délce šroubu, vyčnívajícího z rolny, kterou na něj nasadíme. Obvykle to bývá 20 mm, nikdy nevrtáme méně, než 15 mm a více, než 25 mm. Je vhodné použít ruční vrtačku, mě se nejlépe osvědčil modelářský svidřík. Práce s ním sice není tak komfortní, jako s elektrickou vrtačkou, ale velmi snadno dosáhneme požadovanou hloubku zavrtání. Po vyvrtání otvoru instalujeme úchyt pouhým utažením šroubu. Při šroubování to nesmí jít příliš volně ani příliš ztuha, rolnu je třeba pevně přitáhnout k patce krku. Pokud není místo, kam rolnu přitahujeme, rovné a vznikla by tam "fuka", můžeme použít teflonovou podložku. Montáž nakonec jednoduše zkontrolujeme tak, že se pokusíme rolnou otočit. Pokud to nejde nebo jde to velmi ztuha, je to v pořádku. Pokud by se rolna na šroubu volně otáčela, je třeba ji přitáhnout.

Vydáno: 9.10.2011 9:12 | 
Přečteno: 209642x | 
Autor: Martin
 | Hodnocení:

Komentáře rss

Přidat komentář >

, Montáž rolny odpovědět
avatar
Zde Vám zasílám odkaz na vlastnoruční instalaci rolny, umístěnou na patku kytary Dowina DCE 111 CED LE dle firmy Taylor a zdravím http://bobanson.rajce.idnes.cz/Montaz_uchytu_rolny_se_sroubem_pro_remen_na_patku_kytary_Dowina_DCE_111_CED,_dle_firmy_Taylor
, šroub... odpovědět
avatar
...tak přesně ten spodní šroub jsem trefil vrtákem v roce 1994 na (tehdy) asi 14 dní starém Seagullu za 16t Kč... málem mě "vomejvali"... koukám že příští rok můžu slavit výročí 20. let života se zamaskovanou dírkou na patce... :-)