Kategorie: Údržba

Jak na zajišťovací kolíčky v kobylce?

Struna je v kobylce zajištěna kolíčkem, který je třeba při její výměně vytáhnout. Nejdřív povolíme strunu a pokusíme se vytáhnout kolíček tak, že poblíž kobylky táhneme za strunu. Když se nám to nepodaří, zkusíme kolíček uchopit prsty a vytáhnout.

...nejdřív se pokusíme vytáhnout strunu...

Pokud to nejde, zkusíme navíjecí kličku. Většina z nich má v nástavci pro tento účel vybrání. Nasadíme nástavec kličky pod hlavu kolíčku a zkusíme mírným tahem kolíček vytáhnout. Pokud neuspějeme s mírným tahem, nezkoušejme to silou. Tyhle plastové kličky fakt nic nevydrží.

... pak zkusíme kličku ...

Jestli jsme při poslední výměně strun zamáčkli kolíček tak, že struna šla mimo drážku, může nastat problém. Pokusme se strčit ruku dovnitř kytary a kolíček vytlačit zespoda. Pokud kolíček drží opravdu "na fest", můžeme si pomoci mincí, kterou držíme mezi kolíčkem a prstem tak, abychom si prst nepropíchli. Tohle mi zatím fungovalo vždycky.

...pak to zkusíme zevnitř kytary...

Ještě je jeden způsob, který je poněkud brutální a proto bych ho nijak zvlášť nedoporučoval. Vezmeme stranové štípačky a jejich pomocí uchopíme kolíček pod hlavou. Musíme být velmi opatrní, abychom kolíček neuštípli.

...takhle raději ne...

Pokusíme se kolíček vytáhnout směrem vzhůru, nějaké "rumplování" do stran samozřejmě nemá smysl a jen tím riskujeme zničení kolíčku či poškození kobylky.

... kolíček vždy vytahujeme směrem vzhůru...

Pokud neuspějeme, podložíme štípačky kouskem dřívka, kolíček uchopíme pod hlavou a kleště použijeme jako páku.

...takhle raději už vůbec ne...

Správně vytažený kolíček nesmí být viditelně poškozený.

... kolíček nesmí být poškozený.

Pokud jsme absolvovali takové pracné vytahování kolíčku, jistě si dáme pro příště pozor, při výměně strunu uložíme přesně do drážky a kolíček před zamáčknutím pootočíme tak, aby drážka byla ve směru tahu struny. Musíme-li kolíček zamačkávat silou, je vždy vhodné vzít jemný smirkový papír a kolíček ztenčit tak, aby šel zamáčknout jen s minimální silou. U své kytary mám kolíčky velmi volné a vůbec to nevadí, zakončení struny totiž svým tahem kolíček naklání tak, že se tahem zapře a drží naprosto dokonale, jakmile strunu povolím, kolíček je tak volný, že když kytaru otočím zády vzhůru, vypadne.

Vydáno: 18.11.2011 3:35 | 
Přečteno: 150137x | 
Autor: Martin
 | Hodnocení:

Komentáře rss

Zasílate odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).

Nemáte oprávnění přidávat příspěvky.

Uživatelské jméno
Heslo
     

Registrace >
Ztracené heslo >


, příspěvek k tématu odpovědět
avatar
Zdravím všechny,
chtěl bych jen trochu z vlastní zkušenosti přispět k diskusi o "vylepšování" zvuku kytary: Před cca 5 lety jsem velmi výhodně koupil kytaru Ashton D 75 SCEQ (cena venku v přepočtu cca 10.000.-Kč).
Protože rád "tuním" kytary, první věc byla výměna vložky do kobylky za kus z hovězí kosti - nápadná změna hlasitosti. Další věcí byl ebenový ořech - zvuk tak nějak zmalebněl a změkl. Potom jsem do otvoru umístil O-port od Planet Waves - opět změna k lepšímu a nakonec jsem vyměníl kolíčky za mosazné - a to je úplně o něčem jiném... (jinak kolíčky se dají objednat na: www.manahuna.cz za 32.-Kč za kus.). Ještě ke kytaře: ozvučnice - masiv smrk, luby a zadek - obláčkový javor. Struny Elixír 12-ky. Prostě super vypadá a teď, po úpravách super hraje. Proto jsem se chtěl o celkem jednoduchých a snadno proveditelných úpravách s Vámi podělit a doporučit je!
...No a teď mi začala vrtat v hlavě ta podkobylková destička...
, odpověď Martinovi odpovědět
avatar
Ano, měl jsem stejné obavy, že pro hmotu to spíš utlumí zvuk na pravé straně spektra, ale kupodivu opak byl pravdou a to hned u 3 kytar. U superjumba Maya se neztratil hutný a sametový bas, ale nabrousily se na můj vkus přílis kulaté a málo výrazné výšky. Takže se na ní teď dá hrát i holými prsty, což činím.
U kopie Lepore Martina Custom se nepředstavitelně zvedl sustain ale i konkrétnost jednotlivých tónů, což je při snaze hrát jako BBBroonzy dost důležité, aby z toho palcového "trsání" a hraní melodie 1. a 2. prstem je dost obtížné. Nejsem Broonzy. 7
No a poslední, kam jsem ty kolíčky dal je no name nástroj, asi celomasiv, který byl spíše krásnou uměleckou prací a moc nehrál. A najednou se z toho vyloupla zvukově nádherná kytara, která splňuje moje představy o ostrém nástupu tónu (konkrétnost a čitelnost) současně s velmi slušným, možná pro nekoho až přílišným sustainem, který ovšem je oproti oné prvotní akustické mohutnosti asi tak na 5O% akustického tlaku.
Ano, první odkaz jsem si přečetl a práve pro cenu poštovného jsem zvolil pinzuka. Také jsem si myslel, že bych byl schopen kolíčky vytočit, to jistě, ale onen podélný výřez je problém, frézy ani přístupu k ní nemaje. No a vzhledem k výsledku s Mayou jsem ony skutečně hříšné peníze docela s potěšením investoval opakovaně.
Nevěděl jsem, že Taylor destičku plechovou dává. Díky za tuto informaci, aspoň si ušetřím práci jak u 614 tak u Big Baby T. Tenhle nápad jsem našel na jednom webu, který se mi ztratil a kde se tato destička z mosazi prodává za cca 25 USD. Když jsem spočítal cenu s poštovným, málem jsem omdlel.Tak jsem si ji vyrobil z pagfongu (www.jatagan.eu) o rozměrech 50x16x1,5 mm s otvory souměrně podle os X a Y, průměr otvorů 7 mm. Přichycení zevnitř do kytary v 5 případech dvoustrannou lepící páskou, v jednom případě rychlým epoxidem. Ve všech případech mi šlo - stejně jako Tayloru - o protekci horní desky, ale zlepšil se i zvuk. Zítra mi přijde bronz 1 mm, tak to zkusím z tohoto materiálu u jednoho Corta a jedné prastaré Sigmy D SM4.
No a abych zkompletoval informaci, ještě jsem do Maya a no name nacpal Q-port z Muzikeru, což "doladilo" zvuk tam, kde jsem ho chtěl mít.
Jistě, můžeš namítnout, že nevím, do jaké míry se jednotlivé úpravy podílejí na změně zvuku, a já odpovím že skutečně nevím. Je to komplex vlivů. Nicméně, podařilo se mi dosáhnout zvuku, který lahodí mému uchu.
A ještě otázka - jak se mi zdaří vložit fotky do diskusního příspěvku?
, - odpovědět
avatar
Pravdu díš a píšeš, kolego. Já jsem zkusil a bezvadně fungují kolíčky mosazné. Lze je nalézt na Googlu po zadání: brass guitar bridge pins. Objeví se tam několik odkazů, osobně jsem zvolil http://www.pinzuk.com/ kde je možno si vybrat prosté, či různě zdobené. Jsou sice dražší, než obdobné z USA, ale srovná-li se poštovné, dal jsem přednost staré dobré Anglii. Zdá se, že se naostřil i zvuk. Toto ještě doplňuji podkobylkovou destičkou, ale o tom až příště s fotkami. 1
icon odpověděl(a)
Martin
Asi myslíš tohle: http://www.musiciansfriend.com/accessories/dandrea-tone-pins-brass-bridge-pin-set
nebo tohle:
http://www.pinzuk.com/

Bál bych se, že mosazné kolíčky budou těžké. Když napíšou: "By adding mass to the bridge, tone pins increase the clarity, sustain, and brightness of your tone", asi bych byl přesně opačného názoru. Určitě by nebyl problém je udělat, já bych za to ten hříšný peníz nedal. Nějaký vliv asi mít budou, ale nejsem si až tak jistý, jestli materiál, z kterého jsou kolíčky, má nějaký vliv zrovna na zvuk. Spíš ale bude mít vliv na to, jak snadno půjde kolíček vytáhnout.

Podkobylková destička by taky neměla být příliš těžká a určitě by měla být z tvrdého materiálu. I tam bývá materiál různý, Taylor tam třeba má plech, oni tím uzemňují struny, což je dobré jak z hlediska snímání, tak konec konců i pro bezpečnost. Mě by tam seděl nejspíš palisandr nebo eben macassar. Pokud uděláš fotky, bude to fajn, rád jimi doplním článek.